Předmět: Komunitní rozvoj

» Seznam fakult » FEK » KGE
Název předmětu Komunitní rozvoj
Kód předmětu KGE/KOR
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maisner Onuralp, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Základní pojmy k tématu lokálních komunit, pospolitosti, občanské společnosti, komunální politiky a lokálního vládnutí Složení lokální komunity - aktéři endogenní a exogenní, formální a neformální, organizovaná a neorganizovaná občanská společnost, střety zájmů, konflikty Role tradičních spolků ve venkovských komunitách a komunální politice, tradiční a (post)moderní dobrovolnictví, dobročinnost Lidský a sociální kapitál na lokální úrovni, geografické rozdíly při regionálním srovnání napříč Českem, vzájemná důvěra, vazby přemosťující a svazující, vyloučené lokality Nástin historického vývoje a současných trendů v lokální občanské společnosti a správě - new public management, komunitní vládnutí, multi-level governance, komunitní rozhodování a vládnutí, participace Lokální demokracie, referenda a ankety, komunální volby, symbolický politický prostor Veřejný vs. soukromý zájem - NIMBY vs. YIMBY, protestní události Způsoby řešení konfliktů v lokální komunitě, mediace - kulaté stoly atd. Způsoby financování rozvoje na lokální úrovni, efektivita lokálního vládnutí a možnosti jejího měření Spolupráce komunit na lokálním rozvoji na mikroregionální úrovni - místní akční skupiny (MAS) Dostupnost sociálních a zdravotních i základních komerčních služeb na venkově a role komunit, sociálního kapitálu, sdílení, kreditový systém vzájemné výpomoci atd. Konflikty ve městech i na venkově v globálním kontextu, dopady globalizace, glokalizace, gentrifikace, "topocida" Vliv informací a dezinformací, moderních technologií (big data, umělá inteligence, systém sociálního kreditu (nejen) v autoritářských režimech), lokální identita, právo na město/místo Beseda s odborníkem z praxe (případně online)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí, Prezentace práce studentů, Samostudium literatury, Studium textů, Přednáška, Seminář
  • Příprava prezentace (referátu) [3-8] - 10 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 55 hodin za semestr
  • Kontaktní výuka - 39 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
mít základní přehled o občanské společnosti a komunální politice v rozsahu znalostí aktivního občana, popř. učiva střední školy a bakalářského studia předmětů z oblasti ekonomické a regionální geografie
mít zájem o veřejné dění a občanskou společnost ve své obci a okolí
Odborné dovednosti
vyhledávat a zpracovávat i kriticky posuzovat kvantitativní a kvalitativní odborná data i mediální informace
umět graficky a kartograficky zpracovat socioekonomická data
Obecné způsobilosti
mgr. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení,
mgr. studium: samostatně získávají další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti na základě především praktické zkušenosti a jejího vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických poznatků oboru.,
mgr. studium: do řešení problémůzahrnují úvahu o jejich etickém rozměru,
Výsledky učení
Odborné znalosti
identifikovat základní aktéry komunitního rozvoje a popsat jejich role, zájmy a vztahy
znát význam a specifika lidského a sociálního kapitálu na lokální úrovni a možnosti jejich měření
popsat podstatu a povahu lokálních konfliktů týkajících se veřejného prostoru a jejich možná řešení
popsat aktuální trendy v lokálním vládnutí a komunitním rozhodování apod.
znát typy formálních i neformálních organizací občanské společnosti na lokální úrovni
Odborné dovednosti
analyzovat lokální komunity, občanskou společnost a protestní události na základě různě spolehlivých zdrojů dat a informací
kriticky přemýšlet o lokální politice a občanské společnosti ve vztahu k demokracii, šíření informací a dezinformací
vnímat diferenciaci politických, ekonomických a občanských aktivit na různých hierarchických úrovních a jejich provázanost v kontextu globalizace a dalších globálních procesů
se znalostí geografického kontextu, teoretických i praktických příkladů zhodnotit situaci a navrhovat možná řešení ke zlepšení komunitního rozvoje v konkrétních lokalitách
Obecné způsobilosti
mgr. studium: samostatně a odpovědně se rozhodují v nových nebo měnících se souvislostech nebo v zásadně se vyvíjejícím prostředí s přihlédnutím k širším společenským důsledkům jejich rozhodování,
mgr. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory,
mgr. studium: dle vyvíjejících se souvislostí a dostupných zdrojů vymezí zadání pro odborné činnosti, koordinují je a nesou konečnou odpovědnost za jejich výsledky,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s diskusí,
Seminární výuka (diskusní metody),
Analyticko-kritická práce s textem,
Samostudium,
Prezentace práce studentů,
Výuka podporovaná multimédii,
Odborné dovednosti
Seminární výuka (diskusní metody),
Demonstrace dovedností,
Přednáška s demonstrací,
Prezentace práce studentů,
Samostatná práce studentů,
Obecné způsobilosti
Přednáška s demonstrací,
Seminární výuka (diskusní metody),
Prezentace práce studentů,
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Písemná zkouška,
Individuální prezentace,
Odborné dovednosti
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Individuální prezentace,
Obecné způsobilosti
Písemná zkouška,
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Individuální prezentace,
Doporučená literatura
  • Balík, Stanislav. Komunální politika : obce, aktéři a cíle místní politiky. Vyd. 1. Praha : Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2908-4.
  • Batorova, Michaela Garcia-Uzquiano; Bubeníček, Václav; Drezgić, Saša; Jüptner, Petr; Klimovský, Daniel; Kruntorádová, Ilona; Mejere, Oksana; Mikolaityté, Jurgita; Pinterič, Uroš; Radzik-Maruszak, Katarzyna; Sharapova, Olga; Šaparniene, Diana; Voloshyna, Yulianna. Local governance between democracy and efficiency: V4 comparative case study. Novo Mesto, 2014. ISBN 978-961-93688-0-0.
  • Císař, Ondřej. Politický aktivismus v České republice : sociální hnutí a občanská společnost v období transformace a evropeizace. 1. vyd. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2008. ISBN 978-80-7325-168-0.
  • Čermák, Daniel; Vobecká, Jana a kol. Spolupráce, partnerství a participace v místní veřejné správě: význam, praxe, příslib. Praha. 2011.
  • Dalton, Russell J.,; Klingemann, Hans-Dieter. The Oxford handbook of political behavior. Oxford : Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-956601-3.
  • Flint, Colin; Taylor, Peter. Political geography: World economy, nation-state, and locality, 7th ed.. London; New York, 2018. ISBN 978-1-13805-826-2.
  • Gallaher, Carolyn; Dahlman, Carl; Gilmartin, Mary; Mountz, Alison; Shirlow, Peter. Key concepts in political geography. 2009. ISBN 978-1-4129-4672-8.
  • Harvey, David. Rebel cities : from the right to the city to the urban revolution. Paperback edition. 2013. ISBN 978-1-78168-074-2.
  • Kristensen, Niels N?rgaard. Political identity and democratic citizenship in turbulent times. Hershey, 2020. ISBN 978-1-7998-3677-3.
  • Linek, Lukáš; Císař, Ondřej; Petrúšek, Ivan; Vráblíková, Kateřina. Občanství a politická participace v České republice. Praha, 2017. ISBN 978-80-7419-262-3.
  • Müller, Karel. Češi a občanská společnost : pojem, problémy, východiska. 2. vyd. Praha : Triton, 2003. ISBN 80-7254-387-3.
  • Potůček, Martin. Capacities of governance in the Czech Republic. 1st published. Praha : Matfyzpress, 2008. ISBN 978-80-7378-038-8.
  • Potůček, Martin. Nejen trh : role státu a občanského sektoru v proměnách české společnosti. Vyd. 1. Praha : Sociologické nakladatelství, 1997. ISBN 80-85850-26-5.
  • Putnam, Robert D. Bowling alone : the collapse and revival of American Community. New York : Simon & Schuster, 2000. ISBN 0-684-83283-6.
  • PUTNAM, Robert D. Making Democracy Work. Civic Traditions in Modern Italy. Princeton University Press: Princeton, 1994.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr