Předmět: Metodologie laboratorního výzkumu, biostatistika

» Seznam fakult » FZS » KAZ
Název předmětu Metodologie laboratorního výzkumu, biostatistika
Kód předmětu KAZ/MLVB
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hůla František, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Paradigma, axiom, postulát, doktrina, dogma, premisa, kauzalita. 2. Evidence-based practice. Kvantitativní výzkumné metody a statistiky v oblasti laboratorního výzkumu. Struktura datového souboru pro statistickou analýzu. 3. Kvantifikace a stratifikace statistických znaků. Typologie dat a kategorizace podle stupně kvantifikace. 4. Deskriptivní statistika - výpočet empirických charakteristik, zásady grafického vyjádření výstupů, výběr vhodné metody popisné analýzy dat, způsob interpretace výstupů. 5. Reliabilita a validita výzkumného nástroje v návaznosti na empirické charakteristiky popisné statistiky. Výběrové chyby, hladina a intervaly spolehlivosti, principy pravděpodobnosti (náhodného jevu), p-hodnota. Interpretace výsledků statistického testování. Základní postupy randomizace dat a postupy analýzy síly statistického testu. 6. Induktivní-inferenční statistika a formulování statistických hypotéz z věcných hypotéz ve výzkumných tématech oboru zdravotní laborant. Obecně platný postup testování statistických hypotéz. Korektní statistické testy k ověřování platnosti stat. hypotéz. Testy normality - normální rozdělení dat včetně stat. testů vhodných pro posuzování normality u četnostně malých souborů dat. Testy variability pro testování rovnosti rozptylů náhodných-nezávislých výběrů z populace. 7. Parametrické a neparametrické statistické testy o střední hodnotě pro jeden, dva a více závislých a nezávislých výběrů dat získaných z výzkumné činnosti zdravotnického laboranta. Korekce spojitosti a vícenásobné testování. Zásady vylučování extrémních hodnot za použití stat. testů. Interpretace výsledků použitých kvantitativních výzkumných metod (induktivní statistiky). 8. Statistické testy o střední hodnotě pro více než dva výběry s více než jedním faktorem-nezávislým stat. znakem. Typy účinku a jeho velikost (standardizová, nestandardizová). Faktorová analýza.. Příklady v kontextu výzkumné činnosti zdravotního laboranta. 9. Chí (kvadrát) testy dobré shody (pro párová a nepárová data) a test nezávislosti. Posouzení vhodnosti aplikace různých statistických metod na různé typy dat. 10. Zpracování datových souborů velkého rozsahu. Výpočty epidemiologických ukazatelů. 11. Etické principy a zásady vědecké a výzkumné práce (včetně publikační etiky). Základní principy bioetiky. Etické kodexy a normy pro zdravotnického pracovníka v kontextu výzkumu prováděného získáváním dat od živých subjektů. Související dokumenty a legislativní rámec v procesu schvalování výzkumného záměru etickou komisí. Postupy anonymizace klinických dat. Semináře - tematicky navazují na témata přednášek praktickou aplikací.

Studijní aktivity a metody výuky
  • Kontaktní výuka - 44 hodin za semestr
  • Příprava na souhrnný test [6-30] - 25 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) [3-8] - 10 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
vysvětlit principy využívané při získávání, prohlížení, organizaci, formátování, analýze, reprezentaci a ukládání tabulkových dat
Odborné dovednosti
efektivně zpracovávat data s využitím programových nástrojů označovaných jako tabulkové kalkulátory
Obecné způsobilosti
bc. studium: efektivně využívá různé strategie učení k získání a zpracování poznatků a informací, hledá a rozvíjí účinné postupy ve svém učení,
Výsledky učení
Odborné znalosti
definuje strukturu datového souboru pro statistickou analýzu
posuzuje vhodnost aplikace různých statistických metod na různé typy dat
vybírá korektní statistické testy pro potvrzení/vyvrácení položených hypotéz
Odborné dovednosti
vizualizuje vstupní data pro analýzu a tyto vizualizace interpretuje
identifikuje vhodné metody popisné analýzy dat
fomuluje hypotézy statistické analýzy dat
interpretuje výsledky statistického hodnocení dat
dodržuje etické principy a zásady vědecko-výzkumné práce
Obecné způsobilosti
bc. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška s aktivizací studentů,
Odborné dovednosti
Řešení problémů,
Obecné způsobilosti
Řešení problémů,
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Test,
Odborné dovednosti
Individuální prezentace,
Obecné způsobilosti
Individuální prezentace,
Doporučená literatura
  • BLITZSTEIN, Joseph K a Jessica HWANG. Introduction to probability.. Boca Raton, FL: CRC Press, 2015. ISBN 978-1-4665-7559-2.
  • GÖPFERTOVÁ, Dana. Základy obecné epidemiologie [online]. 1. vyd.. Praha: Ústav epidemiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, 2019.
  • GURKOVÁ, Elena. Praktický úvod do metodologie výzkumu v ošetřovatelství. 1. vyd.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2019. ISBN 978-80-244-5627-0.
  • HAŠKOVCOVÁ, Helena. Lékařská etika. Čtvrté, aktualizované a rozšířené vydání.. Praha : Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-204-6.
  • HENDL, Jan. Přehled statistických metod: analýza a metaanalýza dat. Páté, rozšířené vydání.. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0981-2.
  • HOLČÍK, Jiří, KOMENDA, Martin (eds.) a kol. Matematická biologie: e-learningová učebnice [online: https://portal.matematickabiologie.cz/]. 1. vydání.. Brno: Masarykova univerzita, 2015. ISBN 978-80-210-8095-9.
  • JANOUT, Vladimír a Jana JANOUTOVÁ. Medicína založená na důkazu a klinická epidemiologie [online].. 2021. ISBN 978-80-271-3076-4.
  • OCHRANA, František. Metodologie, metody a metodika vědeckého výzkumu. První vydání.. Praha: Karolinum, 2019. ISBN 978-80-246-4200-0.
  • REITEROVÁ, Eva. Statistika pro nelékařské zdravotnické obory. 1. vyd.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2016. ISBN 978-80-244-5082-7.
  • VARKEY, Basil. Principles of clinical ethics and their application to practice. 2020.
  • ZVÁROVÁ, Jana. Základy statistiky pro biomedicínské obory. 2., dopl. vyd.. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1931-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr