Předmět: Komunikace se seniory

» Seznam fakult » FZS » KFE
Název předmětu Komunikace se seniory
Kód předmětu KFE/KS
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Blažková Miloslava, Mgr.
  • Mrvová Lenka, Mgr. DiS.
  • Braunová Gabriela, PhDr.
  • Malá Lucie, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní pojetí komunikace Prvky procesu komunikace 2. Stáří, gerontologie, geriatrie Vysvětlení pojmů, základní rozdíly Moderní doba a etapa stáří 3. Komunikační techniky s osobou s Alzheimerovou demencí Počínající demence, pokročilá demence Přístupy k osobám trpícím demencí Obecné zásady v komunikaci s osobou s demencí 4. Druhy komunikace Verbální x neverbální Cvičení na komunikaci 5. Obecná připravenost zdravotníků komunikovat se seniory Proměnné vztahující se k poskytovateli péče Proměnné vztahující se k příjemci péče 6. Konkrétní komunikace v ošetřovatelské péči o seniory Vnitřní a vnější bariéry v komunikaci Jak senioři přijímají sdělované informace Restriktivní opatření u seniorů neschopných komunikovat 7. Využívání odborných výrazů v komunikaci se seniory Právo seniora na informace Vnímání odborné terminologie seniory 8. Rozdíly v komunikaci s rodinou seniora Trpícím demencí Bez demence 9. Komunikace s umírajícím seniorem Zásady komunikace Komunikace s rodinou umírajícího seniora a následně pozůstalými 10. Komunikace se seniory se závažným onemocněním Chronické onemocnění Sdělování špatných zpráv 11. Komunikace se seniory s psychickými obtížemi Deprese, neurózy, úzkosti?atd. 12. Komunikace se seniory s různými typy postižení Zrakové postižení Sluchové Pohybové Mentální Vady řeči 13. Komunikace se sociálně problematickými seniory Abusus drog, alkoholu, léků Komunikace se seniory v hmotné nouzi a ze sociálně vyloučené lokality 14. Etika komunikace v sociální práci 15. Terapeutická komunikace Psychoterapeutický přístup ošetřujícího personálu 16. Bazální stimulace Komunikace formou vnímání Cílená stimulace smyslových orgánů 17. Komunikace s ostatními zařízeními sociální péče (překlad seniora do Domova pro seniory) Ze sociálních lůžek v nemocnici Z psychiatrické léčebny Z jiného Domova pro seniory 18. Komunikace s nově příchozím seniorem do Domova pro seniory Konfrontace s rodinou seniora, jak se vyrovnávají obě strany s nástupem do Domova Komunikace klíčového pracovníka a sestavení individuálního plánu se seniorem 19. Komunikace se zástupci úřadů, veřejné správy Oznamovací povinnosti sociálních pracovnice 20. Komunikace v týmu osob pečujících o seniory v Domově pro seniory Týmová spolupráce Předávání informací Supervize 21. Komunikace s tzv. ?chronickým stěžovatelem? seniorem Právo na prosazování vlastního názoru Právo seniora na špatné rozhodnutí 22. Ageismus ? věkově podmíněná diskriminace Projevy ageismu v ošetřovatelské péči Důsledky ageismu v ošetřovatelské péči Etika chování ke starým lidem

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí, Cvičení
  • Kontaktní výuka - 22 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) [3-8] - 10 hodin za semestr
  • Vypracování seminární práce v bakalářském studijním programu [5-40] - 20 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
nejsou předepsány žádné specifické předpoklady
Výsledky učení
studenti jsou schopni - popsat formy verbální komunikace a specifikují problémy při předávání informací - vysvětlit typy rozhovorů a jejich využití ve zdravotnictví - rozlišit chyby v sociální percepci - objasnit a demonstrovat formy a význam neverbální komunikace ve zdravotnické praxi - objasnit pojem naslouchání a aplikovat jednotlivé techniky v modelové situaci
Vyučovací metody
Přednáška s diskusí,
Cvičení (praktické činnosti),
Hodnotící metody
Seminární práce,
Doporučená literatura
  • Callone, P., Kudlacek, C., Vasiloff, B., Manternach, J., Brumback, R. Alzheimerova nemoc. Grada Publishing, 2006. ISBN 978-80-247-2320-4.
  • Callone, Patricia R. Alzheimerova nemoc : 300 tipů a rad, jak ji zvládat lépe. Vyd. 1. české. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2320-4.
  • Erneker, J. Sociální komunikace ve veřejné správě. České Budějovice: VŠ evropských a regionálních studií, 2008. ISBN 978-80-86708-66-9.
  • Jirák, R., Hlmerová, I., Borzová, C., a kol. Demence a jiné poruchy paměti ? Komunikace a každodenní péče. Grada Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-2454-6.
  • KŘIVOHLAVÝ, J. Jak si navzájem lépe porozumíme. Svoboda, 1988. ISBN 25-095-88.
  • Mahrová, Gabriela; Venglářová, Martina. Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním. 1. vyd. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2138-5.
  • Malíková, E. Péče o seniory v pobytových zařízeních. Grada Publishing, 2011.
  • Misconiová, B. Péče o umírající - hospicová péče. MPSV ČR ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR.
  • Pokorná, Andrea. Komunikace se seniory. Praha : Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3271-8.
  • Štěpaník, Jaroslav. Umění jednat s lidmi : [cesta k úspěchu]. Vyd. 1. Praha : Grada, 2003. ISBN 80-247-0530-3.
  • Štěpaník, Jaroslav. Umění jednat s lidmi. 2. Komunikace. Praha : Grada, 2005. ISBN 80-247-0844-2.
  • Venglářová M.,Mahrová G.. Komunikace pro zdravotní sestry. Praha Grada, 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr