Předmět: Metodologický kurs 7 Geofyzikální metody v archeologii

« Zpět
Název předmětu Metodologický kurs 7 Geofyzikální metody v archeologii
Kód předmětu KAR/MEK7D
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Havel René, doc. PhDr. Ph.D.
  • Nemo 44 Dipanjan, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Úvodní přehled geofyzikálních metod využívaných v archeologii. 2. Praktické ukázky geofyzikálních měření na archeologických lokalitách (dle zaměření disertačních prací). 3. Praktické ukázky počítačového zpracování měřených dat. 4. Prezentace tematických měření a projektů s využitím geofyzikálních metod. 5. Seznámení s prameny, zdroji a způsoby prezentace výsledků geofyzikálních měření. 6. Formulace a prezentace seminární práce (dle zaměření doktorandů).

Studijní aktivity a metody výuky
  • Kontaktní výuka - 26 hodin za semestr
  • Projekt individuální [40] - 182 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
Studenti jsou obeznámeni s archeologickou teorií a metodologií na úrovni magisterského studia archeologie. Studenti se orientují v problematice a relevantní odborné domácí i zahraniční literatuře vztahující se k tématu disertační práce.
Odborné dovednosti
Studenti rozumí odbornému textu v českém a anglickém jazyce, jsou schopni interpretovat a kriticky posoudit jeho obsah. Studenti umí využívat elektronické informační zdroje. Studenti jsou schopni systematické samostatné práce. Studenti jsou schopni formálně prezentovat výzkumy a vést odborné debaty.
Výsledky učení
Odborné znalosti
Studenti disponují přehledem geofyzikálních metod využívaných v archeologii. Studenti jsou obeznámeni s prameny, zdroji a způsoby prezentace výsledků geofyzikálních měření.
Odborné dovednosti
Studenti ovládají vybrané metody geofyzikálních měření a jsou schopni je využít při výzkumu archeologických kontextů. Studenti ovládají počítačové zpracování a správu naměřených dat.
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Seminární výuka (diskusní metody),
Demonstrace dovedností,
Samostatná práce studentů,
Hodnotící metody
Kombinovaná zkouška,
Výstupní projekt,
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Doporučená literatura
  • Aspinall, A., Gaffney, Ch. Schmidt, A. Magnetometry for archaeologists. Lanham, Md.: AltaMira Press, 2009. ISBN 978-0-7591-1348-0.
  • Carver, M., Gaydarska, B., Motrón-Subías, S. Field Archaeology from around the World. Ideas and Approaches. Springer Briefs in Archaeology, 2015. ISBN 978-3-319-09818-0.
  • Hašek, Vladimír. Methodology of geophysical research in archaeology. Oxford : [Archaeopress], 1999. ISBN 0-86054-981-X.
  • Křivánek, Roman; Danielisová, Alžběta,; Drda, Petr. Geofyzikální průzkum oppid v Čechách : zhodnocení projektu (2003-2007) = Geophysical survey of opidda in Bohemia : the evaluation of project (2003-2007). 2013. ISBN 978-80-87365-69-4.
  • Martin Kuna a kol. Nedestruktivní archeologie. Praha, 2004. ISBN 80-2000-1216-8.
  • Schmidt, Armin. Geophysical data in archaeology : a guide to good practice. 2nd ed. Oxford : Oxbow Books, 2002. ISBN 1-900188-71-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr