Předmět: Vesnice a tradiční architektura na česko-bavorském pomezí

« Zpět
Název předmětu Vesnice a tradiční architektura na česko-bavorském pomezí
Kód předmětu KAR/VCBP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština, Němčina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Černý Radek, PhDr. Ph.D.
  • Havel René, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Historie archeologického bádání na obou stranách česko-bavorské hranice Širší oblast česko-bavorské ho pomezí v pravěku importy surovin, přehled a vzájemné kontakty archeologických kultur na obou stranách současné hranice mezi ČR a Bavorskem Česko-bavorské pomezí v raném a vrcholném středověku, církevní instituce Středověké Chebsko, Cheb, hrady chebských ministeriálů Hrady a tvrze česko-bavorského pomezí ve vrcholném a pozdním středověku Opevněné objekty v regionu v pozdním středověku a jejich úloha v česko-bavorském konfliktu, archeologie konfliktních areálů Zaniklé komunikace středověkého a novověkého stáří v regionu Archeologie vesnic středověkého a novověkého původu v regionu Archeologie městského prostředí ve sledované oblasti Česko-bavorské pomezí v novověku, dopady I. a II. světové války Sídelní diskontinuita v regionu po roce 1945 a její dopady jako předmět archeologického bádání Česko-bavorská hranice a archeologie doby moderní archeologie železné opony

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 53 hodin za semestr
  • Kontaktní výuka - 26 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
nejsou předepsány žádné specifické předpoklady
Výsledky učení
studenti se seznámí s významem archeologického výzkumu příhraničních regionů a s přínosem archeologického zkoumání pro poznání jejich minulosti. Studenti získají pokročilý vhled do problematiky archeologických dokladů kontaktů v oblasti dnešního česko-bavorského pohraničí v období pravěku, středověku a novověku
Vyučovací metody
Přednáška založená na výkladu,
Hodnotící metody
Test,
Doporučená literatura
  • Bedal. K. Historische Hausforschung. Eine Einführung in Arbeitsweise, Begriffe und Literatur. Bad Windsheim, 1993.
  • Krčmář, Luděk; Procházka, Zdeněk; Soukup, Jan. Zničené kostely = Vernichtete Kirchen. 2. upr. vyd. Domažlice : Nakladatelství Českého lesa, 2004. ISBN 80-86125-57-2.
  • Vařeka Josef. Die tschechische Ethnologie nach 1989, in: Brigitte Emmrich/Johannes Moser (Hgg.) Europäische Ethnologien im neuen Millenium. Osteuropäische Ethnologien auf neuen Wegen - Abschied vom Referatenorgan DEMOS. S. 67-77. Dresden, 2002.
  • Vařeka, Pavel. Archeologie středověkého domu. I, Proměny vesnického obydlí v průběhu staletí 6.-15. století. Ústí nad Labem : Vlasta Králová, 2004. ISBN 80-903412-1-7.
  • Vařeka, Pavel. Archeologie zaniklého středověkého a časně novověkého vesnického osídlení. Univerzitní noviny Roč. 12, č. 2 (2006), s. 11. 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr