Předmět: Biochemie

« Zpět
Název předmětu Biochemie
Kód předmětu KAZ/BCH
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Schuster Miloš, doc. Ing. Ph.D.
  • Hejda Jindřich, MUDr. Ph.D.
  • Jantač Ivan, MUDr. Ph.D., MBA
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod do studia biochemie. Hlavní biogenní molekuly. Aminokyseliny a proteiny. Primární, sekundární,terciární a kvarterní struktura proteinů. 2. Enzymy strukturní, funkční a thermodynamické aspekty. Kinetika, inhibice, allosterické enzymy, regulace enzymů, isoenzymy, enzymy v klinické praxi. 3. Úvod do chemie a metabolismu sacharidů. Základy metabolismu: Glykolysa v aerobních a anaerobních podmínkách. Přeměny pyruvátu, oxidační dekarboxylace alfa-ketokyselin. Citrátový cyklus. 4. Thermodynamika biochemických dějů. Makroergní sloučeniny. Redoxní reakce jako hlavní zdroj energie metabolismu. Tkáňové dýchání. Jednotlivé komponenty řetězce tkáňového dýchání. Vznik protonového gradientu a tvorba ATP. 5. Pentosový cyklus. Glukoneogenesa. UDP deriváty sacharidů. Glykogen. Metabolismus galaktosy a fruktosy. Sacharidy ve výživě. 6. Úvod do chemie a metabolismu lipidů. Struktura a rozdělení lipidů. Oxidace mastných kyselin, biosyntéza mastných kyselin. Metabolismus ketolátek. Metabolismus triacylglycerolů. Vznik a význam fosfolipidů a glykolipidů. 7. Cholesterol, biosyntéza, distribuce, žlučové kyseliny. Metabolismus lipoproteinů plasmy, úloha apolipoproteinů. Steroidní hormony. Metabolismus nenasycených mastných kyselin a eikosanoidů. Stavba a funkce membrán. 8. Přehled metabolismu proteinů a aminokyselin. Přímá a nepřímá deaminace. Detoxikace čpavku, cyklus močoviny. Metabolismus glutamátu, aspartátu, alaninu, prolinu, argininu, cysteinu, methioninu, valinu, leucinu, isoleucinu, fenylalaninu a tyrosinu. PKU. 9. Tetrahydrofolát a jednouhlíkaté fragmenty. Metabolismus glycinu, serinu, threoninu, lysinu, histidinu a tryptofanu. Biosyntéza porfyrinů a jejich degradace. Žlučová barviva, žloutenky. 10. Biosyntéza purinových a pyrimidinových nukleotidů a jejich degradace. Struktura a funkce DNA a RNA. Biosyntéza DNA, opravy DNA struktury. Transkripce DNA a její regulace. Vznik a role rRNA, tRNA a mRNA. 11. Genetický kód a mutace. Mechanismus proteosyntézy. Struktura genu a genová exprese. Replikace virů. Manipulace s DNA, klonování, význam pro lékařství. PCR a její medicínské aplikace. Diagnostické metody s využitím DNA a RNA. 12. Hemoglobin a jeho role. Imunoglobuliny, struktura a mechanismus genové rekonstrukce a exprese. Imunoglobulinová rodina. Metabolismus svalu. Biochemie nervové tkáně. Hlavní neurotransmitery. 13. Biochemie jater. Xenobiochemie a biotransformace. Výživa a hladovění. Vnitřní prostředí organismu, acidobasická rovnováha. 14. Antimetabolity a jejich význam v biochemii a medicíně. Volné radikály, jejich vznik, působení a ochrana proti nim. Regulace metabolismu. 15. Opakování, konsultace, zápočtový test.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška
  • Kontaktní výuka - 60 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 40 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
charakterizovat základní metabolické procesy v lidském organismu
Výsledky učení
vysvětlit princip působení enzymů v lidském organismu a jejich význam v diagnostice
charakterizovat obecné principy metabolismu, vyjmenovat klíčové meziprodukty a popsat jejich vzájemné vztahy
vysvětlit princip energetiky biochemických reakcí a membránového transportu, princip regulace a ovlivnění metabolismu
prokazovat široké znalosti o regulaci a udržování vnitřního prostředí, významu vody, minerálních látek a pufrovacích systémech lidského organismu
Vyučovací metody
Výuka podporovaná multimédii,
Přednáška založená na výkladu,
Hodnotící metody
Ústní zkouška,
Test,
Doporučená literatura
  • KODÍČEK, Milan, Olga VALENTOVÁ a Radovan HYNEK. Biochemie: chemický pohled na biologický svět. 3. přepracované vydání.. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2022. ISBN 978-80-7592-124-6.
  • LEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny. 3. vydání.. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum,, 2020. ISBN 978-80-246-4748-7.
  • MURRAY, Robert K. a kol. Harperova ilustrovaná biochemie.. Praha : Galén, 2013. ISBN 9788072629077.
  • TOMANDL, Josef, Jiří DOSTÁL, Hana PAULOVÁ a Eva TÁBORSKÁ. Základy lékařské chemie a biochemie. 4. dotisk 1. vyd.. Brno: Masarykova univerzita, 2020. ISBN 978-80-210-6973-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr