Předmět: Základy genetiky

« Zpět
Název předmětu Základy genetiky
Kód předmětu KAZ/ZGL
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krausová Andrea, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Historie klinické genetiky. J. G. Mendel - Mendelovy zákony. Genotyp, fenotyp, alela, homozygot, heterozygot, dominance, recesivita. 2. Typy geneticky podmíněných onemocnění. Monogenní genetické choroby (s autosomální, gonosomální dědičností), choroby s dědičnou dispozicí (polygenní onemocnění), chromosomové syndromy. 3. Varianty v sekvenci/počtu kopií DNA: Mutace, polymorfismy. Typy variant a molekulární mechanismy jejich vzniku. 4. Monogenně dědičná onemocnění, molekulární a biochemická podstata. Nejčastější monogenní onemocnění ve střední Evropě a globálně. Carrier screening. 5. Heritabilita, expresivita, penetrance, genová vazba, crossing-over, genová mapa, asociace znaků. 6. Individuální genetické odchylky, polymorfismy a jejich využití v lékařské genetice. 7. Genetická variabilita populací, frekvence alel a genotypů, Hardy-Weinbergův zákon. 8. Výzkum genealogický, gemellilogický, populační. 9. Proměnlivost a způsoby jejího hodnocení. 10. Polygenní a multifaktoriální dědičnost, vrozené vývojové vady. 11. Základy cytogenetiky: struktura lidských chromosomů, normální a aberantní karyotyp, balancované a nebalancované aberace. Typy chromosomových aberací a mechanismy jejich vzniku. 12. Vrozené chromosomové syndromy s numerickými aberacemi. Mikrodeleční a mikroduplikační syndromy. Poruchy reprodukce u nosičů balancovaných chromosomových aberací. 13. Klinická genetika v praxi - genetické poradenství, preimplantační, prenatální a postnatální genetická diagnostika. 14. Genetická podstata nádorových onemocnění. Hereditární nádorové syndromy a sporadický výskyt nádorů. Vrozené (germinální) vs. získané (somatické) mutace. Chromosomové aberace v nádorových buňkách (onkocytogenetika). 15. Imunogenetika a její klinický význam. Farmakogenetika, dědičně podmíněná variabilní odpověď na léčiva.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška
  • Kontaktní výuka - 30 hodin za semestr
  • Příprava na souhrnný test [6-30] - 8 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 20 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
popsat buněčné organely na celulární a subcelulární úrovni
Odborné dovednosti
zvládnout základní terminologii buněčné a molekulární biologie
Obecné způsobilosti
bc. studium: efektivně využívá různé strategie učení k získání a zpracování poznatků a informací, hledá a rozvíjí účinné postupy ve svém učení,
Výsledky učení
Odborné znalosti
vysvětlí základní zákonitosti dědičnosti a proměnlivosti a tyto zákonitosti dává do vztahu se současnými znalostmi genomu a jeho fungování
podrobně popíše přenos genetické informace na molekulární a buněčné úrovni a dále na úrovni jedince a populace
Odborné dovednosti
vyvozuje závěry pro aplikaci v oblasti klinické genetiky
interpretuje patologické procesy a struktury projevující se dědičnými chorobami
Obecné způsobilosti
bc. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška s diskusí,
Odborné dovednosti
Seminární výuka (diskusní metody),
Obecné způsobilosti
Přednáška s diskusí,
Seminární výuka (diskusní metody),
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Test,
Ústní zkouška,
Odborné dovednosti
Ústní zkouška,
Obecné způsobilosti
Ústní zkouška,
Doporučená literatura
  • KOHOUTOVÁ, Milada a kol. Lékařská biologie a genetika II. díl. 2. vydání.. Praha: Karolinum, 2017. ISBN 978-80-246-3790-7.
  • NUSSBAUM, Robert L., Roderick R. MCINNES, Huntington F. WILLARD, James THOMPSON a Margaret Wilson THOMPSON. Klinická genetika. Thompson & Thompson : 6. vyd.. Praha: Triton, 2004. ISBN 80-7254-475-6.
  • OTOVÁ, Berta, Romana MIHALOVÁ A Klára BOBKOVÁ. Základy biologie a genetiky člověka. Vydání druhé.. Praha: Karolinum, 2020. ISBN 978-80-246-4565-0.
  • PANCZAK Aleš a Berta OTOVÁ. Lékařská biologie a genetika (III. díl).. Praha: Karolinum, 2020. ISBN 978-80-246-4452-3.
  • SNUSTAD, D. Peter a Michael J. SIMMONS. Genetika. Druhé, aktualizované vydání. RELICHOVÁ, Jiřina (ed.). Brno: Masarykova univerzita, 2017. ISBN 978-80-210-8613-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr