Předmět: Regionální specifika ve výskytu epidemií

« Zpět
Název předmětu Regionální specifika ve výskytu epidemií
Kód předmětu KGE/RSVE
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bohuslav Peter, RNDr. Ph.D., MSc.
Obsah předmětu
Úvod, teoretické vymezení vědní disciplíny, předmět a objekt studia, pomocné vědy, protiepidemická opatření, očkování, systém epidemiologické surveillance v Česku, represivní opatření. Ukazatele, základní koncepty, datové zdroje a metodologie. Terminologie, determinanty zdraví, geografické aspekty jako ekologické determinanty zdraví. Epidemiologický základ, typy epidemiologických studií, práce s epidemiologickými daty, příklady epidemiologických studií, kauzalita, zkreslení a ovlivnění studií. Infekční nemoci - úvod, původci onemocnění, specifika šíření nákaz, epidemie, pandemie, nakažlivost, geografická distribuce infekčních nemocí. Onemocnění přenosná vzduchem a alimentární onemocnění - geografická distribuce, historický rámec, klíčové skupiny. Onemocnění přenosná sexuálním způsobem - geografická distribuce, sběr dat, sociální kontext, historický rámec, klíčové skupiny. Onemocnění s parenterálním způsobem přenosu - geografická distribuce, historický rámec, klíčové skupiny. Ostatní infekční onemocnění - geografická distribuce, historický rámec, klíčové skupiny. Neinfekční nemoci - úvod, determinanty zdraví pro neinfekční nemoci, civilizační nemoci, zdravý životní styl, geografická distribuce neinfekčních nemocí. Kardiovaskulární onemocnění, recentní problém rozvinutých zemí. Onemocnění asociovaná s novotvary a jejich potenciál nahradit KVO. Geografie jako nástroj pro epidemiologická šetření a pro pochopení šíření nákaz.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí, Prezentace práce studentů, Samostudium literatury, Studium textů, Přednáška, Seminář
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 40 hodin za semestr
  • Kontaktní výuka - 39 hodin za semestr
  • Příprava na souhrnný test [6-30] - 10 hodin za semestr
  • Projekt individuální [40] - 20 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
Specifikovat regionální a globální problémy na úrovni bakalářského studia. Orientovat se v současných globálních trendech, které asociují s epidemiologií a regionálními specifiky.
Odborné dovednosti
Samostatné práce v MS Excel. Zpracování a prezentaci mapových výstupů za využití GIS. Analýza interpretace vědeckých textů. Aktivní zapojení do diskuze.
Logicky uvažovat a asociovat jednotlivá témata na úrovni studenta bakalářského studia.
Obecné způsobilosti
mgr. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení,
mgr. studium: samostatně získávají další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti na základě především praktické zkušenosti a jejího vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických poznatků oboru.,
mgr. studium: dle rámcového zadání a přidělených zdrojů koordinují činnost týmu, nesou odpovědnost za jeho výsledky,
Výsledky učení
Odborné znalosti
Explanovat význam epidemiologie a sociální epidemiologie. Kriticky přemýšlet o zdraví a zdravotnictví, jejich interpretacích a vývojových krizích, nových konceptech. Popsat výskyt infekčních a neinfekčních nemocí ve světě, včetně identifikace hlavních disparit mezi těmito onemocněními. Popsat základní cesty přenosu infekčních onemocnění. Vysvětlit dopady epidemií a pandemií na sociální, kulturní a ekonomický stav zemí. Vysvětlit význam represivních a preventivních epidemiologických opatření, včetně významu očkování. Identifikovat determinanty zdraví. Integrovat problematiku výskytu nemocí do kontextu geografie a globálních problémů lidstva. Přestavit základní metodické postupy a přístupy v epidemiologii.
Odborné dovednosti
zpracovávat geografická data z geografických databází formou grafů a tématických kartografických výstupů
Analyzovat výskyt onemocnění v populaci. Analyzovat a interpretovat rizika spojená se šířením nákaz.
Obecné způsobilosti
mgr. studium: samostatně a odpovědně se rozhodují v nových nebo měnících se souvislostech nebo v zásadně se vyvíjejícím prostředí s přihlédnutím k širším společenským důsledkům jejich rozhodování,
mgr. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory,
mgr. studium: plánují, podporují a řídí s využitím teoretických poznatků oboru získávání dalších odborných znalostí, dovedností a způsobilostí ostatních členů týmu,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s diskusí,
Seminární výuka (diskusní metody),
Analyticko-kritická práce s textem,
Samostudium,
Prezentace práce studentů,
Odborné dovednosti
Seminární výuka (diskusní metody),
Demonstrace dovedností,
Přednáška s demonstrací,
Prezentace práce studentů,
Obecné způsobilosti
Přednáška s demonstrací,
Seminární výuka (diskusní metody),
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Ústní zkouška,
Test,
Seminární práce,
Individuální prezentace,
Student prokazuje znalosti získané v rámci přednášek a cvičení v závěrečném testu a ústní zkoušce. Test i zkoušku je možné dvakrát opakovat. Do závěrečného testu bude možné získat body navíc ze semestrální práce. V rámci cvičení budou studenti prezentovat řešenou problematiku. Studenti mohou získat další body za práci v rámci cvičení. Zápočtový test je považován za úspěšný, pokud student získá minimálně 75 %.
Odborné dovednosti
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Individuální prezentace,
Seminární práce,
Obecné způsobilosti
Kombinovaná zkouška,
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Seminární práce,
Individuální prezentace,
Test,
Doporučená literatura
  • JANOUT, Vladimír a Jana JANOUTOVÁ. Medicína založená na důkazu a klinická epidemiologie [online].. 2021. ISBN 978-80-271-3076-4.
  • Janout, Vladimír. Epidemiologické studie. Vyd. 1. Brno : Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1996. ISBN 80-7013-224-8.
  • Šlachtová, Hana. Sociální epidemiologie. Vyd. 1. Ostrava : Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 2005. ISBN 80-7368-089-0.
  • Tuček, Milan; Slámová, Alena. Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. 1. vydání. 2016. ISBN 978-80-246-3258-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr