Předmět: Vybrané kapitoly z dějin Německa

« Zpět
Název předmětu Vybrané kapitoly z dějin Německa
Kód předmětu KHI/VKND
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beran Drahomír, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do problematiky německých dějin, termíny, Germáni - vstup Germánů do dějin, germánské kmeny,jejich způsob života, boj s Římany, germánská mytologie, Germáni v historickém vědomí i komerci 2. "Píseň o Nibelunzích" - skladba a její význam pro německé historické vědomí v různých historických obdobích 3. Další vybrané legendy raného a vrcholného středověku (Karel Veliký ve vztahu k německým zemím; legenda "o spícím císaři "; pověst o rytíři se lvem aneb odkud se vzal český Bruncvík aneb od historické postavy k legendě. Počátky a fungování Říše římské. 4. Německé země v období vrcholného středověku, vybrané otázky. Struktura středověké společnosti. Německá středověká města (pověst o Krysařovi; pověst o německém "Horymírovi; nejznámější německý pirát aneb vybrané městské legendy. Rytířská kultura, Minnesang.. 5. Nejznámější legendy pozdního středověku a raného novověku. Vybrané příběhy z bavorských dějin, např. Agnes Bernauer, Landshutská svatba aj. Götz von Berlichingen - muž se železnou rukou. Žil baron "Baron Prášil"skutečně? 6. Německé země v době renesance a reformace, významné osobnosti (Fuggerové, Welserové, němečtí reformátoři?). Renesanční kultura. 7. Třicetiletá válka v německých zemích, významné osobnosti, bitvy na německém území, valdštejnská tradice (vojevůdce ve studentském vězení, Altdorf, Schilerův Valdštejn) obraz třicetileté války ve slavnostních hrách (Rottenburg, Dinkelsbühl, Nördlingen) Méně známé osobnosti německého novověku ( Baron Trenck a jeho podíl na válkách Marie Terezie o dědictví rakouské. August Silný a Drážďany, bohatství a úpadek Saska. Barokní umění v Německu. 8. Nebylo jen Prusko, anebo opomíjené dějiny Bavorska 19. století 1. část. Z historie Bavorska: hrabě Montgelas jako "bavorský Josef II.", vznik bavorského království, král Ludvík I. jako politik a stavitel . 9. Nebylo jen Prusko, anebo opomíjené dějiny Bavorska 19. století 2. část. Bavorské království do r. 1918, významní bavorští panovníci, "Märchekönig" Ludvík II., legenda a skutečnost. 10. Konec německého císařství. Výmarská republika a obraz Čechů v bavorském pohraničí v tomto období (Bavorská Sibiř, nebezpečí, "čechizace", od propagandy k válce) 11. Období národního socialismu a německá historická paměť. Připomínat či odkázat do učebnic dějepisu. "Historikerstreit". Objekty z doby třetí říše jako historické památky? - Německo po druhé světové válce, vznik SRN, vnitřní vývoj, obraz západního Německa u nás 12. Politický, hospodářský a kulturní vývoj bývalého NDR, rok 1953, stavba Berlínské zdi, odboj 13. Závěrečné zhodnocení

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s aktivizací, Přednáška s diskusí, Diskuse, Výuka podporovaná multimédii, Prezentace práce studentů, Seminární výuka, Samostudium studentů, Samostudium literatury
  • Kontaktní výuka - 26 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) [3-8] - 10 hodin za semestr
  • Vypracování seminární práce v bakalářském studijním programu [5-40] - 40 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
alespoň základní přehled o dějinách Německa, znalost německého jazyka výhodou, ale není podmínkou. Zájem nejen o faktografii, ale i o druhý život událostí a osobností (obraz v historickém vědomí)
Výsledky učení
student (ka): dokáže zpřehlednit základní mezníky německých dějin vybrané události německých dějin a jejich obraz v historickém vědomí analyzuje, diskutuje o nich a hodnotí je orientuje se v různých názorech a pohledech na ně začleňuje události a působení osobností do širšího kontextu česko- německých vztahů a evropských dějin obecně orientuje se v základních pojmech spojených s německými dějinami a jejich studiem samostatně používá prameny a literaturu k vybraným otázkám německých dějin a prakticky je aplikuje
Vyučovací metody
Přednáška s diskusí,
Přednáška s aktivizací studentů,
Výuka podporovaná multimédii,
Samostudium,
Prezentace práce studentů,
Diskuse,
Seminární výuka (badatelské metody),
Hodnotící metody
Seminární práce,
Skupinová prezentace,
Individuální prezentace,
Doporučená literatura
  • Bláhová, Marie. Úvod do dějin a kultury německy mluvících zemí. Díl I, Do konce středověku. 1. vyd. Praha : Karolinum, 1994. ISBN 80-7066-897-0.
  • Bok, Václav. Přehled německých dějin pro posluchače germanistiky. 1. vyd. České Budějovice : Pedagogická fakulta, 1990. ISBN 80-7040-030-7.
  • Čornej, Petr a kolektiv. Evropa králů a císařů : významní panovníci a vládnoucí dynastie od 5. století do současnosti. 1. vyd. Praha : Železný Ivo, 1997. ISBN 80-237-3511-X.
  • Haffner, Sebastian. Od Bismarcka k Hitlerovi. Praha:Votobia, 1995. ISBN 80-85885-90-5.
  • Kershaw, Ian. Hitlerův mýtus : Image a skutečnost v Třetí říši. Praha : Iris, 1992. ISBN 80-901268-2-0.
  • Kostlán, Antonín; Moravcová, Dagmar; Vaníček, Vratislav. Encyklopedie Německa. Vyd. 1. Praha : Ivo Železný, 2001. ISBN 80-237-3590-X.
  • Krausová, Milada. Husitské války v historickém povědomí obyvatel česko-bavorského pohraničí. V Domažlicích : Nakladatelství Českého lesa, 2000. ISBN 80-86125-13-0.
  • Mann, Golo. Dějiny Německa 1919-1945. Praha : Český spisovatel, 1993. ISBN 80-202-0441-5.
  • Maur, Eduard. Tomáš Müntzer. Praha, 1993.
  • Müller, Helmut; Krieger, Karl Friedrich; Vollrath, Hanna. Dějiny Německa. Praha : Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-125-5.
  • Seibt, Ferdinand. Německo a Češi : dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy. 1. vyd. Praha : Academia, 1996. ISBN 80-200-0577-3.
  • Stellner, František. Poslední německý císař. Praha, 1995. ISBN 80-85846-04-7.
  • Vlčková, Jitka. Encyklopedie mytologie germánských a severských národů. 1. vyd. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-91-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr