Předmět: Úvod do studia dějepisu

« Zpět
Název předmětu Úvod do studia dějepisu
Kód předmětu KHI/ÚVOD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vičar Pavel, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Encyklopedie - jejich využití pro historickou práci, základní české a zahraniční encyklopedie. Zadání úkolu č. 1: srovnání vybraného hesla v sedmi encyklopediích, z nichž minimálně dvě budou zahraniční. 2. Práce s katalogem Knihovny ZČU a SVK Plzeň. 3. Bibliografie a její využití pro historickou práci, druhy bibliografií, základní české, regionální, příp. zahraniční bibliografie (především historické). 4. Exkurze do Západočeského muzea (knihovna, mapová sbírka, vybraná expozice). 5. Odborné a popularizační časopisy - struktura a význam časopisů, základní české historické časopisy, významné zahraniční historické časopisy. Zadání úkolu č. 2 - charakteristika vybraného časopisu. 6. Sestavování bibliografie, formální podoba bibliografických citací. Zadání úkolu č. 3: sestavení bibliografie k vylosovanému historickému tématu, minimálně deset položek, včetně alespoň dvou studií otištěných v časopisech či sbornících. 7. Archivní příručky. Praktické seznámení se s edicemi pramenů, hlavní ediční řady. Práce s místními kronikami, matrikami a ústním svědectvím. 8. Exkurze do Archivu města Plzně. Zadání úkolu č. 4: vyhledání odpovědi na danou otázku ve fondech archivu. 9. Využití internetu v historické práci I - hledání pracovišť a odborníků, rešerše v elektronických katalozích českých a zahraničních knihoven. 10. Využití internetu v historické práci II - elektronické edice pramenů, archivářské databáze, publikace výsledků historické práce na internetu. Zadání úkolu č. 5: vyhledání konkrétních údajů na internetu. 11. Základní syntézy k českým a světovým dějinám. 12. Využití a formální náležitosti poznámkového aparátu. 13. Zhodnocení vypracovaných úkolů a udělení zápočtů.

Studijní aktivity a metody výuky
Projektová výuka, Výuka podporovaná multimédii, Demonstrace dovedností, Studium metodou řešení problémů, Seminární výuka, Samostatná práce studentů, Exkurze, výuka v terénu
  • Kontaktní výuka - 39 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 42 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
prokázat znalost základních standardů platných pro středoškolský dějepis na úrovni maturity z dějepisu.
Odborné dovednosti
pracovat s odborným textem na úrovni maturitních požadavků, v českém a minimálně jednom světovém jazyce, vyhledávat v českých i zahraničních encyklopediích, bibliografických databázích a webových stránkách institucí.
Obecné způsobilosti
bc. studium: kriticky přistupuje ke zdrojům informací, informace tvořivě zpracovává a využívá při svém studiu a praxi,
bc. studium: efektivně využívá různé strategie učení k získání a zpracování poznatků a informací, hledá a rozvíjí účinné postupy ve svém učení,
bc. studium: vytváří hypotézy, navrhuje postupné kroky, zvažuje využití různých postupů při řešení problému nebo ověřování hypotézy,
Výsledky učení
Odborné znalosti
systému archivní péče o prameny v České republice a významných světových státech, systému informační databází a knihovních katalogů relevantních pro historii, povědomí o předních historických periodikách českých i zahraničních, historické terminologie, metod historikovy práce, druzích a charakteru historických pramenů, systému práce předních institucí zabývajících se historickým výzkumem.
Odborné dovednosti
student samostatně vyhledá relevantní prameny a literaturu k jakémukoli historickému tématu, provede jejich základní historickou kritiku a alespoň teoreticky popíše jednotlivé faktory interpretace. Porovná hlavní odborné časopisy, používá adekvátní historickou terminologii. Aplikuje základní pravidla pro psaní odborného historického textu libovolného žánru, správně užívá bibliografické citace a poznámkový aparát, rozlišuje prameny a literaturu
Obecné způsobilosti
bc. studium: srozumitelně a přesvědčivě sdělují odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení,
bc. studium: samostatně získávají další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti na základě především praktické zkušenosti a jejího vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických poznatků oboru,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Exkurze, soustředění, výuka v terénu,
Výuka podporovaná multimédii,
Řešení problémů,
Demonstrace dovedností,
Projektová výuka,
Samostatná práce studentů,
Odborné dovednosti
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s aktivizací studentů,
Přednáška s diskusí,
Obecné způsobilosti
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s diskusí,
Přednáška s aktivizací studentů,
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Kombinovaná zkouška,
Demonstrace dovedností (praktická činnost),
Portfolio,
Průběžné hodnocení,
Odborné dovednosti
Test,
Ústní zkouška,
Seminární práce,
Obecné způsobilosti
Ústní zkouška,
Seminární práce,
Test,
Doporučená literatura
  • Bibliografie českých zemí za rok 1993 - 2000. Praha : Historický ústav AV ČR, 2007.
  • Citační norma ISO 690 a ISO 690i.
  • Bartoš, Josef; Chobot, Karel. Úvod do archivnictví pro historiky. Olomouc, 2000. ISBN 80-244-0142-8.
  • Bělohlávek, Miloslav. Archív města Plzně : průvodce po fondech a sbírkách. 1. vyd. Plzeň : Západočeské nakladatelství, 1987.
  • Bůžek, Václav a kol. Úvod do studia historie. České Budějovice, 1994. ISBN 80-7040-063-3.
  • DVOŘÁK, Tomáš et al. Úvod do studia dějepisu. 1. díl [online]. [Brno]: [Masarykova univerzita. Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky], [2015]. 1 online zdroj [cit. 2018-02-14]. Dostupné z: https://www.teiresias.muni.cz/knihovna/dvouvod1.zip..
  • DVOŘÁK, Tomáš et al. Úvod do studia dějepisu. 2. díl [online]. [Brno]: [Masarykova univerzita. Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky], [2015]. 1 online zdroj [cit. 2018-02-14]. Dostupné z: https://www.teiresias.muni.cz/knihovna/dvouvod2.zip..
  • Hroch, Miroslav. Úvod do studia dějepisu : Celost. vysokošk. učebnice pro stud. pedagog. a filosof. fakult. 1. vyd. Praha : SPN, 1985.
  • Ohrmund, Andreas; Tiedemann, Paul. Internet für Historiker : eine praxisorientierte Einführung. Darmstadt : Primus Verlag, 1999. ISBN 3-89678-111-1.
  • Rameš, Václav. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. 1. vyd. Praha : Libri, 2005. ISBN 80-7277-175-2.
  • Řeháček Karel. Církevní depozita ve Státním oblastním archivu v Plzni a Církevní fond Biskupství plzeňské. In: Archivní časopis 66/2016, č. 1, s. 5-14.
  • Řeháček Karel. Necírkevní depozita v archivech. In: Archivní časopis, 67/2017, č. 2, 208-201..
  • Řeháček, Karel. Velkostatky a patronátní právo v Československu. In: Archivy, člověk a krajina, Praha, 2016, s. 87-105.
  • Vaculík, Jaroslav; Čapka, František. Úvod do studia dějepisu a historický proseminář. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita, 2000. ISBN 80-210-2482-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr