Předmět: Dějiny mezinárodních vztahů 20. století

« Zpět
Název předmětu Dějiny mezinárodních vztahů 20. století
Kód předmětu KHV/MDHB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holešovský Václav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Konec první světové války, konference ve Versailles a ve Washingtonu. 2-3. Dvacátá léta I ? pokusy o vytvoření kolektivní bezpečnosti v Evropě; evropská politika od Janova po Locarno, Briand-Kellogův pakt, Youngův plán. 4. Dvacátá léta II ? Japonsko a Čína. 5. Velká hospodářská krize a její důsledky, USA a Politika dobrého sousedství. 6. Evropa a svět na cestě ke druhé světové válce I ? zhroucení versaillesko-washingtonského systému, habešská válka, občanská válka ve Španělsku, politika jednotné a lidové fronty, úloha Kominterny, západní velmoci a krach politiky appeasementu. 7. Evropa a svět na cestě ke druhé světové válce II ? japonská agrese v Číně, válka na Dálném východě, eskalace napětí ve střední Evropě, Hossbachův protokol, mnichovská dohoda, pakt Molotov-Ribbentrop a vypuknutí druhé světové války 8. Druhá světová válka ? základní nástin hlavních událostí, vznik antihitlerovské koalice a její představy o poválečném uspořádání světa, jaltská konference. 9. Léta 1945-1949 ? Postupimská konference, Norimberský proces, Fulton: studená válka a ?železná opona?, Trumanova doktrína (Řecko a Turecko) a politika ?zadržování komunismu?, Marshallův plán, rozdělení Evropy a rozdělení Německa: vznik SRN, NDR a sovětských satelitů ve střední a jihovýchodní Evropě. 10. Léta 1949-1961 ? vedoucí úloha USA v ?západním světě?, francouzsko-německé smíření a americko-západoevropské partnerství; počátky evropské integrace, Suezská krize a její dopad na ?západní svět?, pokračování rozpadu koloniální soustavy. 11. Mezinárodní vztahy v 60. a 70. letech ? karibská a berlínská krize, arabsko-izraelské konflikty, Vietnam, Pražské jaro v mezinárodním kontextu, čínský faktor v politice Bílého domu a Kremlu, Latinská Amerika, proces dekolonizace, invaze SSSR do Afghánistánu. 12. 80. léta ? válka v Afghánistánu, íránsko-irácká válka, válka o Falklandy, krize socialistického tábora, rok 1989 a konec ?krátkého dvacátého století?. 13. Závěr.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí, Přednáška
  • Kontaktní výuka - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 30 hodin za semestr
  • Příprava na souhrnný test [6-30] - 22 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
kurz nemá žádné podmiňující předměty
Výsledky učení
studenti vytvoří přehled nejvýznamnějších momentů mezinárodních vztahů od roku 1914, analyzují vzájemné ovlivňování zahraniční politiky jednotlivých mocností, srovnají zahraniční politiku jednotlivých totalitních režimů a jejich vzájemné vztahy, zhodnotí vliv dělení moci po druhé světové válce na vztah mezi Východem a Západem
Vyučovací metody
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s diskusí,
Hodnotící metody
Kombinovaná zkouška,
Test,
Doporučená literatura
  • Moravcová, D.; Bělina, P.; Pečenka, M. Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1914-1941. Praha : Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1994. ISBN 80-85241-70-6.
  • Nálevka, V. Kapitoly z dějin studené války. (II.). Praha, 1997. ISBN 80-86130-00-2.
  • Nálevka, V. Světová politika ve 20. století. (II.). 1. vyd. Praha : Aleš Skřivan ml., 2000. ISBN 80-902261-6-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr