Předmět: Vodní právo

« Zpět
Název předmětu Vodní právo
Kód předmětu KSP/VOP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vaňát Václav, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Účelem předmětu je seznámit posluchače s právní úpravou a životními situacemi vznikajícími při přípravě vodních děl, užívání vod, jejich ochraně a ochraně před škodlivými účinky vod s přesahy mezi veřejným a soukromým právem. V předmětu budou diskutovány a řešeny praktické problémy jak ze strany uživatelů vody, tak ze strany veřejné moci, vodoprávních úřadů a správců povodí. Neméně důležitým posláním předmětu je naučit studenty pracovat s vodoprávními předpisy, judikaturou a literaturou.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí
  • Kontaktní výuka - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 52 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
základní principy vodního práva
Odborné dovednosti
orientovat se v problematice vodního práva ČR
Obecné způsobilosti
mgr. studium: samostatně získávají další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti na základě především praktické zkušenosti a jejího vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických poznatků oboru.,
Výsledky učení
Odborné znalosti
- Student získá znalosti o právní úpravě vodního práva a jeho aplikaci v praxi při nejběžnějších životních situacích, zejména při přípravě vodního díla a nakládání s vodami a povinnosti při provozování vodního díla; - Student si uvědomí povahu dualismu práva a jeho aplikaci v praxi, kdy vodní právo je tvořeno z části veřejným právem (povolovací procesy, krizové řízení, sankční řízení, apod.) a z části soukromým právem (práva k vodám, majetkoprávní vypořádání, náhrada škody, apod.); - Student si získá zkušenosti s procesem harmonizace různých veřejných (a soukromých) zájmů při řešení vodoprávních situací.
Odborné dovednosti
- Dovede provést rozbor případu; - Je schopen zvolit odpovídající procesní postup a zkoumat splnění podmínek řízení; - Rozpozná sporné otázky zvoleného případu z hlediska práva hmotného; - Aplikuje hmotné právo na konkrétní případ; - Je schopen/schopna navrhnout možné varianty řešení; - Hodnotí veškerá svá podání a rozhodnutí v návaznosti na judikaturu; - Veřejně prezentuje učiněné závěry; - Dovede vynést rozhodnutí ve věci a odůvodní je po stránce věcné i právní.
Obecné způsobilosti
mgr. studium: plánují, podporují a řídí s využitím teoretických poznatků oboru získávání dalších odborných znalostí, dovedností a způsobilostí ostatních členů týmu,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška s diskusí,
Odborné dovednosti
Přednáška s diskusí,
Obecné způsobilosti
Přednáška s diskusí,
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Ústní zkouška,
Odborné dovednosti
Ústní zkouška,
Orientovat se v problematice vodního práva u nás z pohledu právní úpravy a praxe.
Obecné způsobilosti
Ústní zkouška,
- Samostatně a odpovědně se na základě rámcového zadání rozhodovat v souvislostech jen částečně známých; - Srozumitelně shrnout názory ostatních členů týmu; - Srozumitelně a přesvědčivě sdělit odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastním názoru na jejich řešení.
Doporučená literatura
  • Horáček, Z., Král, M. Strnad, Z., Vytejčková, V. Vodní zákon s komentářem.. Praha, 2015.
  • Strnad, Z. a kol. Vodní právo. České Budějovice, 2015.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr