Předmět: Ústavní právo

« Zpět
Název předmětu Ústavní právo
Kód předmětu KÚP/ÚP2R
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeman Jan, JUDr. Ph.D.
  • Randová Tereza, JUDr. Ph.D.
  • Jindřichová Emilíe, doc. JUDr. Ph.D.
  • Krajčírovič Jan, Prof. JUDr. CSc., dr. h. c.
  • Nerad Miroslav, JUDr. CSc.
  • Hodan Tomáš, JUDr. Ph.D.
  • Sklenářová Barbora, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Listina základních práv a svobod, její východiska, právní postavení, charakteristika, struktura, její vertikální i horizontální vztahy a ústavněprávní význam. 2. Přirozenoprávní podstata lidských práv v ČR a její důsledky, materiální ohnisko ústavnosti, jeho obsah, význam a související judikatura. 3. Základní principy Listiny, jejich obsah, formy a specifikace v podobě jednotlivých kategorií základních práv. 4. Obsahové kategorie lidských práv v Listině, práva osobní, politická, menšinová, hospodářská, sociální a kulturní, právo na soudní a jinou právní ochranu. 5. Nedotknutelnost osoby, její druhy, pojetí, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura. 6. Volební právo subjektivní, jeho složky, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura. 7. Svoboda projevu a právo na informace, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura. 8. Práva příslušníků národnostních a etnických menšin, ústavní zakotvení, zákonná provedení a judikatura, vnitrostátní a nadstátní ochrana. 9. Práva hospodářská, sociální a kulturní, jejich klasifikace, ústavní pojetí, zákonná provedení a judikatura. 10. Právo na soudní a jinou právní ochranu, ústavní pojetí a zákonné provedení, specifické judiciální doktríny Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva. 11. Vztah veřejné moci a člověka i občana z pohledu lidských práv, klasifikace dle status negativus, positivus, activus a pasivus, moc konstitutivní a konstituovaná. 12. Ústavní soudnictví a jeho úloha v oblasti ochrany ústavně zaručených základních práv, ústavní stížnost fyzické a právnické osoby. 13. Veřejný ochránce práv, jeho právní postavení, pravomoc, působnost.Nadstátní normativní systémy ochrany lidských práv, mechanismy jejich institucionální ochrany a vztah k ústavnosti ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška s diskusí, Prezentace práce studentů, Individuální konzultace, Seminární výuka, Přednáška
  • Kontaktní výuka - 52 hodin za semestr
  • Příprava na souhrnný test [6-30] - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku [10-60] - 50 hodin za semestr
Předpoklady
Odborné znalosti
ústavní právo 1 Státověda
seznámit se s koncepcí ústavně garantovaných lidských práv v ČR a souvisejícími specifickými ústavněprávními instituty podrobně se zaměřit zejména na Listinu základních práv a svobod, základní rysy prováděcí zákonné úpravy, jakož i judikaturu Ústavního soudu ČR
Odborné dovednosti
orientovat se v komplexu problematiky ústavně garantovaných lidských práv v ČR, jejich normativní, doktrinální i judiciální podobě i relevantních nadstátních souvislostech rozumět a z ústavněprávní perspektivy relevantně nahlížet interakční dimenzi mezi veřejnou mocí a jednotlivcem v ústavním modelu ČR, a rozlišovat ústavní a podústavní dimenzi lidských práv orientovat se rovněž v teoretických klasifikacích a obsahové hodnotě ústavního katalogu lidských práv ČR, jakož i v mechanismech jeho ochrany
Obecné způsobilosti
mgr. studium: samostatně a odpovědně se na základě rámcového zadání rozhodují v souvislostech jen částečně známých,
Výsledky učení
Odborné znalosti
seznámit se s koncepcí ústavně garantovaných lidských práv v ČR a souvisejícími specifickými ústavněprávními instituty, podrobně se zaměřit zejména na Listinu základních práv a svobod, základní rysy prováděcí zákonné úpravy, jakož i judikaturu Ústavního soudu ČR, vymezit, klasifikovat, analyzovat a zhodnotit komplex naší ústavnosti i jeho jednotlivých rysů s patřičnou identifikací aspektů interakčních, inferenčních a kontextuálních ve významu vnitrostátním i nadstátním dokládající rozpoznání jejich poslání a smyslu, analyzovat postavení a fungování soustav veřejné moci ve smyslu jejich multipartity, tj. zahrnující moc zákonodárnou, výkonnou, soudní, kontrolní, cenově-stabilizační a územně samosprávnou ve smyslu jejich vnitřní i vzájemné konstrukční, funkční, vertikální a horizontální dělbě moci, zhodnotit naši ústavněprávní koncepci veřejné moci z perspektivy naplnění demokracie, efektivity, přiměřenosti, nadstátní komparatistiky, doktrinálních poznatků i axiologických východisek vyjádřených kupř. uznáním přirozenoprávních východisek základních práv, identifikovat ústavněprávní materii a její různé podoby též v prováděcích zákonných úpravách či naopak v dimenzi nadstátních dokumentů, a to v patřičném rozsahu a souvislostech s ústavním základem.
Odborné dovednosti
orientovat se v komplexu problematiky ústavně garantovaných lidských práv v ČR, jejich normativní, doktrinální i judiciální podobě i relevantních nadstátních souvislostech, rozumět a z ústavněprávní perspektivy relevantně nahlížet interakční dimenzi mezi veřejnou mocí a jednotlivcem v ústavním modelu ČR, a rozlišovat ústavní a podústavní dimenzi lidských práv, orientovat se rovněž v teoretických klasifikacích a obsahové hodnotě ústavního katalogu lidských práv ČR, jakož i v mechanismech jeho ochrany, orientovat se v judikatuře zejména ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva ve smyslu jejích závěrů i interpretační schematiky, aplikovat její závěry na normativní podobu naší ústavnosti a být schopen zhodnotit její dopady , aplikovat teoretické poznatky na příkladech vyžadujících formulaci vlastních kreativních řešení a rozpoznání nosných obsahových linií jednotlivých teoretických doktrín, jakož i schopnost jejich vzájemně proporčního uplatnění a zhodnocení interpretačních alternativ, analyzovat úpravu jednotlivých institutů de lege lata, rozpoznat její nedostatky a umět po komplexním zhodnocení poznatky doktrinálními i mezistátně-komparativními formulovat vlastní argumentačně podložené návrhy nových řešení, ovládnout rozsáhlý odborný pojmový aparát předmětu a osvojit si jeho odpovídající aplikaci, jakož i schopnost volně přecházet mezi jednotlivými tématy na základě rozpoznání jejich souvislostí s dovedností je analyzovat i syntetizovat.
Obecné způsobilosti
mgr. studium: plánují, podporují a řídí s využitím teoretických poznatků oboru získávání dalších odborných znalostí, dovedností a způsobilostí ostatních členů týmu,
Vyučovací metody
Odborné znalosti
Přednáška založená na výkladu,
Přednáška s diskusí,
Prezentace práce studentů,
Individuální konzultace,
Seminární výuka (badatelské metody),
Odborné dovednosti
Seminární výuka (diskusní metody),
Cvičení (praktické činnosti),
Obecné způsobilosti
Demonstrace dovedností,
Diskuse,
Hodnotící metody
Odborné znalosti
Ústní zkouška,
Test,
Průběžné hodnocení,
Odborné dovednosti
Kombinovaná zkouška,
Obecné způsobilosti
Kombinovaná zkouška,
Doporučená literatura
  • Blahož J., Balaš V., Klíma K. Srovnávací ústavní právo, 3. vydání. Praha: ASPI, a.s., 2007. ISBN 978-80-7357-312-6.
  • Filip, Jan. Ústavní právo České republiky : základní pojmy a instituty : ústavní základy ČR. Dotisk 4. vyd. [i.e. 5. vyd.]. Brno : Václav Klemm, 2011. ISBN 978-80-904083-8-8.
  • Klíma Karel a kol. Komentář k Ústavě a Listině, 2. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009.
  • Klíma Karel a kol. Praktikum českého ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-7380-173-1.
  • Klíma, Karel. Encyklopedie ústavního práva. Praha : Aspi, 2007. ISBN 978-80-7357-295-2.
  • Klíma Karel. Ústavní právo, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2006. ISBN 80-7380-000-4.
  • Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, část 1. Ústavní právo České republiky. 2., podstatně rozš. a dopl. vyd. Praha : Linde, 2008. ISBN 978-80-7201-694-5.
  • Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, Ústavní právo České republiky. 1. úplné vyd. Praha : Leges, 2011. ISBN 978-80-87212-90-5.
  • Pezl Tomáš, Pezl Michael. Dokumenty ke studiu ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-099-4.
  • Wintr, Jan. Principy českého ústavního práva : (s dodatkem principů práva evropského a mezinárodního). Vyd. 1. Praha : Eurolex Bohemia, 2006. ISBN 80-86861-75-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr